Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Eesti Energia valmistub Utah’ ja Auvere investeeringuid suures ulatuses maha kandma

By Tuul EPL, 25.11.2015
Varade allahindamine mõjutab otseselt ka Eesti Energia kasumit, mis tähendab riigile vähem dividende.
Veel enne uue Auvere elektrijaama lõplikku valmimist seisab Eesti Energia (EE) juhatus eesotsas Hando Sutteriga silmitsi võimalusega, et valitsuse korraldusel ehitatud ja 640 miljonit eurot maksma läinud elektrijaama väärtus on juba enne selle kasutusele võtmist langenud. See tähendab, et tõenäoliselt tuleb elektrijaama varasid märkimisväärselt alla hinnata ja neid ka tänavuses majandusaasta aruandes kajastada. See tähendab Eesti suurimale riigifirmale väiksemat ärikasumit ja riigile ka vähem dividende. Seda kõike peale madalatest naftahindadest tingitud õlitootmise kasumlikkuse vähenemise.
Kuigi Auvere jaama küsitavast kasumlikkusest ja hiigelinvesteeringu mõttekusest on räägitud juba aastaid, tuleb Ärilehele teadaolevalt EE juhtidel siiski selle aasta lõpus suur osa investeeringuid maha kanda. Arvestades, et EE-l on laene miljardi euro väärtuses, sh ehitati ka Auvere peamiselt laenudega ning juba nüüd asi vähem väärt kui üleval olevad laenusummad, halvendab selline olukord otseselt firma finantsseisu ja edasist krediidikõlblikkust.
Veel eelmisel aastal hoiatas EE endine juht Sandor Liive valitsust, et kui taastuvenergia toetuse maksmist energiafirmale ei taastata, tähendab see Auvere jaama väärtuse allahindamist 300 miljoni euro ulatuses ehk ehituseks kulunud investeeringust jääks järele ainult pool. Allahindluse vajadust ei soovi ega saa EE praegu veel ametlikult kinnitada, sest börsifirmana on sellistest otsusest esmalt vaja teavitada investoreid. „Oleme praegu analüüsimas oma varade katteväärtusi, otsuseid langetatud pole ja seega ei ole põhjust spekuleerida ka võimalike mõjude teemal. Tõenäoliselt sünnivad otsused lähikuude jooksul,” sõnas EE finantsdirektor Andri Avila.
Kõrbesse miljon eurot aastas
Samasugune murekoht on Liive ajal ostetud 12 000 hektaril laiuv Utah’ põlevkivimaardla Ühendriikide kõrbes, kuhu praeguseks on kulutatud 51 miljonit eurot. Jooksvaid kulusid on seal küll miinimumini viidud, kuid siiski neelab projekt umbes miljon eurot aastas.
Kuigi nii uus juhatus kui ka nõukogu on hoidunud Utah’ projekti otseselt kritiseerimast, möönis Sutter hiljuti Ärilehele, et Ameerika põlevkivist õlitootmise probleemid on pigem logistilist, mitte tehnoloogilist laadi. „Kui meie suudame toota põlevkivist õli, gaasi ja elektrit, siis seal [Colorado ja Utah osariikides-toim] huvitutakse konkreetselt ainult õlist. Elektrit pole kuhugi panna, seal ei ole võrku. Gaasiga on samuti raske midagi peale hakata ja ka õli tuleks rafineerimiseks väga kaugele transportida, sest kohapealne rafineerimistehas teeks projekti veelgi kallimaks,” rääkis Sutter.
Finantsdirektor Avila lisas, et kuigi Utah’ maardla lähedalt lähevad küll torud Salt Lake City rafineerimistehastesse, kuid sellekski peaks EE enda territooriumile lisaühendusi ehitama. „Utah’i projekti puhul on tegemist eelarendusega, oleme tellinud sõltumatu auditi välistelt audiitoritelt ja hinnanud projekti ka ise. Ühtegi otsust selle projekti kohta langetatud pole.”
EE nõukogu esimees Erkki Raasuke tunnistas, et praeguseks on Utah’ projekt põhimõtteliselt külmutatud ja kulud võimalikult alla toodud, sest 2011. aastal maad ostes ja algseid plaane tehes tegutseti palju kõrgemate toorainehindadega turul. Küll aga ei soostunud ta ütlema, milliseks hinnati auditis projekti väärtust. „See, et asjad ei läinud nii nagu plaaniti, on ilmselge ja eks mingil hetkel peab see ilmnema ka finantsaruandluses,” lisas ta.
Raasukese sõnul oleks praegustes oludes 51 miljoni euro kulutamine kindlasti väga suur summa. „Praeguses kontekstis me sellist investeeringut ei teeks. Eesti Energia püüdlused põlevkivitehnoloogiat eksportida on olnud suurepärased, aga seda peaks tegema teadmiste ekspordi, mitte põlevkivivarude kokkuostmise kaudu. Enefit280 õlitehasest peaks näiteks saama selline riiulilt võetav tehnoloogiapakkumine, mida oleks võimalik müüa.”
KOMMENTAAR
Eesti Energia on varasid ennegi alla hinnanud
Mullusest majandusaasta aruandest selgub, et eelmisel aastal kontrollis Eesti Energia oma Narva elektrijaamade, Enefit280 õlitehase ja Utah’ projekti varade väärtust ja allahindluse vajadust ei tuvastatud. Küll aga vihjati juba toona, et ees ootab ka Auvere elektrijaama kontrollimine ja selle „kasutusväärtus sõltub tulevikus olulisel määral taastuvenergia toetuse saamisest”.
2013. aasta aruandes hinnati näiteks Aulepa tuuleelektrijaama varasid 8,2 miljoni euro võrra alla. Katsete tulemusena hinnati alla ka Iru elektrijaama varasid 2,8 miljoni euro ja Narva elektrijaamade varasid lausa 58,3 miljoni euro ulatuses.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/11/eesti-energia-valmistub-utah-ja-auvere-investeeringuid-suures-ulatuses-maha-kandma/