Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

IEA: 2014 moodustas taastuvenergia poole maailmas toodetavast energiast

By Tuul

Bioneer.ee, 22.11.2015
Tuginedes Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) andmetele, moodustas taastuvenergiat tootvate elektrijaamade hulk 2014. aastal peaaegu poole kõigist uutest elektrijaamadest, mis näitab selgelt, et energiatootmises on toimumas muutused.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri sõnul näitavad numbrid selgelt üleminekut söeenergialt puhtale energiale.
Roheline energia on nüüd suuruselt teine elektritootja maailmas pärast söeenergeetikat. 2030. aastate alguses edestab see prognooside kohaselt maailma mustima kivikütteallika, näitab teisipäeval avaldatud Maailma Energia Ülevaate 2015. aasta aruanne.
“Oluliseim on taastuvenergia positsioon,” ütles IEA tegevdirektor Fatih Birol, “See ei ole enam eraldi nišš. Taastuvenergia allikad on muutunud peamiseks kütuseks.” Ta ütles, et 60% kõigist uutest investeeringutest on suunatud taastuvenergiasse, kuid hoiatas, et 490bn dollari suurune tahkekütteallikate toetus 2014.aastal näitab ebaausat konkurentsi.
IEA sõnul ülemineku ajal kehtiv nafta hind, mis on praegu 50 $ barreli eest, võib tõenäoliselt taastuda tasemeni 80 $ alles 2020.a ja siis näitab tagasihoidlikku kasvu kaugemas perspektiivis.
IEA ütles, et 2015. aastal vähenevad investeeringud nafta uurimisse ja tootmisse 20% võrra, kui suuri kulutusi nõudvad projektid USAs, Kanadas, Venemaal ja Brasiilias lükatakse ka edaspidi tagaplaanile. USA põlevkiviõli tootjad jõuaksid tagasi kasumisse, kui hinnad oleks 60 – 70 dollarit barreli eest.
IEA, mis asutati vastukaaluks naftabörsidele 1970ndatel, on samuti hoiatanud, et kui nafta hind jääb püsima 50 $ tasemele aastakümneks või pikemaks, siis odavam kütus Lähis-Idast hakkaks domineerima ekspordis, hõivates 75% turuosast.
Birol ütles, et selline stsenaarium näib olevat ebatõenäoline, kuid kui kõik niimoodi juhtuks, siis toetumine vähestele riikidele piirkonnas, kus on rahutused, ei pruugi olla parim sõnum naftatootmise turvalisuses.
“Praegu ei ole aega puhkamiseks,” ütles ta, “Just vastupidi – madalate nafta hindade periood on õige aeg tegeleda tulevaste energiajulgeoleku ohtudega.”
Kiire taastuvenergia kasv, mis on kaardistatud uues IEA raportis, viib süsihappegaasi emissiooni dramaatilise kasvu aeglustumiseni. Kõigest mõned nädalad enne ÜRO kliimamuutuste tippkohtumist Pariisis, arvutas IEA välja, et maailm liigub ikka veel 2.7°C globaalse soojenemise suunas, mis on märgatavalt kõrgem kui 2°C, mida peetakse ohtliku soojenemise läveks. “Suur korrektsioon on siiski vajalik,” on öeldud raportis.
IEA maailma elektrienergia tootmise prognoos 2040. aastaks.
Maailma elektritootmise jaotus tüüpide vahel põhineb IEA uue poliitika stsenaariumil.
“Maailma liidrid peavad Pariisi kohtumisel seadma kindla suuna globaalse energeetika kiiremaks ümberkujundamiseks,” ütles Birol. “Erinevus 2.7°C ja 2°C vahel ei tähenda, et saab võtta oma jope maha ja kohaneda eluga – sellel on suur mõju meile kõigile.”
IEA prognoosib kivisöele rahutut aega: “Süsi on suurendanud oma osa ülemaailmses energiaallikate vahel 23% 2000.aastal kuni 29% täna, kuid kivisöe tõusuaeg on hääbumas ja õnneks on olukord muutumas.” Prognoositakse 15% turuosa 2040. aastaks.
Ulatuslikud muutused Hiinas on peamised tegurid söe osakaalu languses,” ütles Birol, “Hiina buumi ajastu, millega kaasnes energianõudluse kasv, on lõppemas. See on suur sündmus ning mõjutab kogu maailma.” Ta ütles, et Hiinal oli suurim energiatõhususe programm maailmas, ning et Hiina ontaastuvenergia liider, samuti on riigil tuumaprogramm ja kavatsus suurendada gaasi kasutamist.
Aga IEA ennustab söenõudluse kolmekordistumist Indias ja Kagu-Aasias 2040.aastaks. “Kagu-Aasia piirkond on väga oluline, kuid on jäänud piisava tähelepanuta,” ütles Birol, “See on ainus piirkond maailmas, kus kivisüsi kasvatab oma turuosa.” Ta ütles, et kliimapoliitika puudumisel piiravad odav süsi ja taastuvenergia gaasi kasutamist selles piirkonnas.
“India liigub maailma energeetika keskpunkti,” ütles Birol, “Muutudes 2040. aastaks juhtivaks tegijaks kivisöe tarbimise ja nafta nõudluse turul ning omandades 20% kogu maailma päikeseenergia seadmeid. India valikud on olulised meile kõigile ja seetõttu on vaja toetada Indiat puhta ja tõhusa tehnoloogia valikus.”
Maailma Kivisöeassotsiatsiooni tegevjuht Benjamin Sporton ütles: “See IEA raport on meeldetuletus kivisöe tähtsast rollist ja vajadusest tagada selle võimalikult loodusõbralikku tarbimist, kasutates madala emissiooniga kivisöe tehnoloogiad.”
IEAd on kritiseeritud päikeseenergia kasutuselevõtu kiiruse alahindamise eest. “Ülemaailmne läbimurre taastuvenergia kasutusele võtmises on juhtunud palju kiiremini kui oodati,” ütles Emily Rochon, Greenpeace’i maailma energiavajaduse strateeg, “IEA on jõudmas järele taastuvenergiatrendidele, kuid ikka ei suuda näha muutuste täielikku potentsiaali. Me usume, et õige poliitilise toetusega suudab maailm tarnida 100%taastuvenergiat aastaks 2050.”
Birol ütles, et IEA eelmine hüdro- ja tuuleenergia prognoos on olnud õige ning päikeseenergia prognoosid põhinesid tol ajal oleval valitsuse toetusel. “Kui poliitika muutub, muutuvad numbrid samuti,” ütles ta. “Neid oleks vaja üle vaadata [suurendada] järgmisel aastal. Ma loodan.”
Lugu on tõlgitud ajalehest The Guardian.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/11/iea-2014-moodustas-taastuvenergia-poole-maailmas-toodetavast-energiast/