Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Levala külas soovitakse püsti panna tuulik

By etea Virumaa Teataja, 10.02.2016
Ennast entusiastiks nimetav Aimar Parm soovib elektrienergia tootmiseks Levala külla oma maja lähedusse panna püsti elektrituuliku.
Oma tuuliku püstitamisele on Parm mõelnud juba pikalt, kuid nüüd on idee tasandilt jõutud esimese konkreetse sammuni.
Rakvere vallavalitsus algatas Levala külas Umbaia-Vanatoa katastriüksusel detailplaneeringu koostamise, planeeritava ala suurus on 8,85 hektarit ja planeeringu eesmärk on elektrituuliku asukoha ja ehitusõiguse määramine.
Tuuliku täpne asukoht on praegu veel teadmata, kuid lähim majapidamine jääks tuulikust umbes 400 meetri kaugusele ja selleks on Parmu oma maja.
Ülejäänud majad jääksid 500 meetri kaugusele ja veel kaugemale.
“Müra on see, mis inimesi häirib, ja see ongi üks asi, mida detailplaneeringu käigus analüüsitakse. Ja palju see kohalikke elanikke mõjutab,” kõneles Parm.
“Ma usun, et inimesed saavad aru, et ma ei pane oma pere või koduloomade häirimiseks sihilikult mingit müraallikat püsti,” lisas ta.
Ta täpsustas, et põhiliselt puhuvad Eestis edelatuuled ja müra kandub rohkem ikka pärituult. Selles suunas aga naabreid ei ole.
Kui praegu paigaldatavad tuulikud on tavaliselt kolmemegavatised ehk 3000kilovatise võimsusega, siis tuulik, millele Aimar Parm mõtleb, on tunduvalt väiksem – seda liigitatakse keskmiseks, mille võimsus on vahemikus 600–850 kilovatti.
Lisaks sellele, et pole veel teada tuuliku täpne asukoht, ei ole selge ka tuuliku masti kõrgus ega mudel.
“Mingid valikud on tehtud, aga need on kinnitamata, sest Elektrileviga käib alles tehniliste tingimuste täpsustamine,” lausus Parm ning märkis, et Elektrileviga alles räägitakse läbi, kas tuulik ühendatakse madalpingevõrku või keskpingevõrku. Plaanitava tuulikuga hakkaks Parm elektrit tootma just Elektrilevi võrku.
“Tuuleenergia on roheline ja mida rohkem seda toodame, seda rohkem jääb põlevkivi või muid maavarasid kütmata. Päikesepaneelid arenevad ka võimsasti, aga neid pole võimalik igale poole paigaldada,” selgitas projektijuht, miks ta tahaks elektrienergia tootmiseks tuuliku püsti panna.
Anonüümseks jääda sooviv Levala küla elanik ütles, et teda tuuliku rajamine ei hirmuta, sest tegemist on ju ühe tuulikuga, mitte mingi tuulepargiga, ja kõik sõltub tuuliku suurusest.
“Kui on väiksem tuulik, pole ka sellist müra,” lausus külaelanik.
Rakvere vallavanem Aivar Aruja märkis, et sellist elektrienergia tootmiseks mõeldud tuulikut Rakvere vallas praegu pole ja jaanuarikuu alguses algatatud detailplaneering ongi selleks, et elanikke plaanitavast teavitada.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2016/02/levala-kulas-soovitakse-pusti-panna-tuulik/