Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Loobugem põlevkivisektorit arendamast

By etea Eesti Päevaleht, Kai Allikas, Eesti Rohelise Liikumise projektijuht. 18.12.2015
Heitmetelt elaniku kohta on Eesti 20 suurema saastaja seas.
Kuigi tugevat kliimakokkulepet eelmisel nädalal Pariisis ei sõlmitud, on tegemist ajaloolise sündmusega, millega maailm tunnistab, et kliimamuutused on väga tõsine probleem ja selle lahendamiseks tuleb lõpetada fossiilsete kütuste põletamine. Juba lähiaastatel tuleb hakata kasvuhoonegaaside heitmeid drastiliselt vähendama. Esimesena peavad seda tegema arenenud riigid, sh Eesti.
Eestis peab hakkama heitmete vähendamisele täiesti uut moodi lähenema ja loobuma põlevkivisektori arendamisest. Poliitikud peavad julguse kokku võtma ja põlevkivisektorile ütlema, et mäng on läbi.
Pariisi kliimakokkulepe on alles algus. Selleks et lepe reaalselt jõustuks, on riikidel vaja see ratifitseerida. Samuti tuleb üle vaadata riikide antud lubadused, sest nendest ei piisa, et hoida soojenemine kahe kraadi piires. Kõik riigid peavad solidaarselt oma lubadusi suurendama ja ka täitma.
Fossiilsetelt kütustelt taastuvatele allikatele üleminekuks on tehnilised lahendused olemas. Ka Eestis on tehtud analüüse, mis kinnitavad, et täielik taastuvatele allikatele üleminek on võimalik ja taastuvenergia ei ole fossiilsete kütustega võrreldes kallim, vaid märgatavalt odavam, kui arvestada hinna sisse mõju keskkonnale ja inimeste tervisele. Puudu on ainult poliitiline tahe, mis on seni pidanud õigeks põlevkivisektori huvisid kaitsta.
Riigile dividendide, palgamaksete ja töökohtade olemasolu kaudu tulu teenimine ei saa enam õigustada kõige saastavama sektori arendamist. Kui Eesti jätkab põlevkivisektori arendamist, siis oleme me probleemi, aga mitte lahenduse osa.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/12/loobugem-polevkivisektorit-arendamast/