Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Pariisis sõlmitud kliimaleppe aadressil kõlab juba ka kriitikat

By Tuul
ERR, 13.12.2015
Poliitikud ja keskkonnakaitsjad kogu maailmas tervitavad eile õhtul vastu võetud Pariisi kliimakokkulepet. Lepet peetakse ajalooliseks ja suureks teeneks tulevastele põlvkondadele.

Samas kõlab värske leppe aadressil juba ka kriitilisi hääli – kardetakse, et leppega ei suudeta kliimasoojenemist piirata 2 kraadiga tööstusrevolutsiooni eelse ajaga võrreldes, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Kõnelusi juhtinud Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius lausa rõkkas rõõmust, kui lepe vastu võeti. “Maailmale on see väga oluline ja Prantsusmaale tähendas see kuulumist nende riikide, kes inimkonda edasi viivad, esirivistusse,” märkis ta.
Fabiuse rõõmu jagavad paljud maailma riigi- ning valitsusjuhid, näiteks USA president Barack Obama ja Ühendkuningriigi peaminister David Cameron.
Paljud riigi- ja ühiskonnategelased viitavad ka tegelikule tööle, mis nüüd, kui lepe vastu on võetud, peale hakkab.
“Just lõppes Pariisis kliimakohtumine leppe vastuvõtmisega, mida paljud peavad ajalooliseks. Selle elluviimine nõuab meie kõigi kooskõlastatud tegutsemist ja õilsat pühendumist,” nentis rooma-katoliku kiriku juht,” paavst Franciscus.
Vastu võetud lepe kohustab allakirjutanuid hoidma kliimasoojenemist tugevasti alla kahe kraadi ning soovitavalt pooleteise kraadi ringis. Samuti näeb see ette rikaste riikide abi vaesematele kliimamuutuse pidurdamiseks vähemalt saja miljardi dollari ulatuses 2020d. aastast alates.
Vaesemate riikide juhid kalduvad sellesse punkti küll kriitiliselt suhtuma, pidades rikaste kohustusi liiga väikesteks.
“Kuigi andmine ja võtmine on läbirääkimiste normaalne osa, oleme me arvamusel, et lepe pidanuks olema palju ambitsioonikam. Me jagame paljude sõprade muret, et lepe ei vii meid temperatuuritõusu piiramiseni alla kahe kraadi ja arenenud riikidelt nõutav jääb tublisti alla nende ajaloolistele kohustustele ja ausale jagamisele,” rääkis India keskkonnaminister Prakash Javadekar.
Lepe näeb ette ka mehhanismi, mille alusel kliimamuutuse tõttu kannatanud riigid võivad oma hädade eest kompensatsiooni taotleda. Samuti viidi Euroopa Liidu algatusel leppesse punkt, et kõik eesmärgid vaadatakse iga viie aasta tagant üle.
Leppe suurimaks puuduseks peavad keskkonnakaitsjad liiga nõrku kasvuhoonegaasiheite piiranguid. Samuti häirib paljusid nii Läänes kui ka Idas, et Hiina pääses suhteliselt väikese panusega – maailma suuruselt teine majandus loeti endiselt arengumaaks, mistõttu tal ei ole ka kohustust vaesemaid riike aidata.
Üle kogu maailma peetud meeleavaldustel, kus üldiselt uut lepet vaimustusega vastu võeti, avaldati teinekord ka üsna karmilt arvamust, et meetmed kliimamuutuse pidurdamiseks peaksid olema kokkulepitust hoopis rangemad.
“Kogu maailm peab rohkem pingutama. Olen näinud palju pilte ülemaailmsest kliimasoojenemisest ja ma arvan, et Brasiilia ning maailm ei tee piisavalt. Tuleb korraldada veel kohtumisi ning leida lahendusi palju kiiremini,” rääkis Rio de Janeiro elanik Luiz Alberto da Silva.
Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) soovitab leppe elluviimiseks esimese asjana kohe igasuguse kasvuhoonegaasiheite maksustada. See peaks ahvatlema äriringkondi pigem taastuvenergiasse investeerima.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/12/pariisis-solmitud-kliimaleppe-aadressil-kolab-juba-ka-kriitikat/