Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Põlevkivisektorile terendavad rasked ajad

By Tuul Postimees, 15.12.2015
Eesti energiafirmad leiavad, et kliimalepe ei löö Eesti põlevkivisektorile küll hingekella, ent ees on ootamas rasked ajad.
Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane kiitis ambitsioonikaid Pariisi kliimaees-märke, kuid lisas, et need seavad Eesti põlevkivisektori keeruliste valikute ette. “Karmistuvate keskkonnanõuete ning nafta madala hinna tõttu on sektor oluliste valikute ees,» sõnas Laane, kelle hinnangul tuleks jätkusuutlikkuse küsimust vaadata laiemalt kui pelgalt keskkonna seisukohast. Samuti pole see üksi tööstuse mure. Kliimalepe tähendab Laane sõnul, et ministeeriumid peavad hakkama nii omavahel kui ka sektoriga oluliselt tihedamat koostööd tegema.
Eesti Energia hinnangul võiks põlevkivist loobumise asemel läheneda maavarale uuenduslikult ja keskkonnahoidlikult. Firma strateegia seisneb põlevkivist õli ja elektri koostootmises, millega väärindatakse põlevkivi ligi kaks korda paremini kui vanades elektrijaama energiaplokkides. “Keskendume ka tootmise kõrvalsaaduste taaskasutuse suurendamisele,» sõnas ettevõtte meediasuhete juht Kaarel Kuusk. Viimasel viiel aastal on ettevõte kulutanud keskkonnahoiule ja põlevkivi väärindamisele miljard eurot.
Sama teed on läinud ka VKG, mis kasutab põlevkivi enda kinnitusel üha keskkonnasõbralikumalt ja tõhusamalt. Põlevkivi tootmise efektiivsus on kuni 70 protsenti. “Seega vastab meie tootmislahendus kliimapoliitika põhimõtetele,» kinnitas VKG juhatuse liige ja tehnikadirektor Meelis Eldermann.
Andreas Laane ütles, et nad kaaluvad investeeringuid nii tootmise tõhustamisse kui ka keskkonnahoidu. Rahast ei soovinud ta aga veel rääkida. “Selge see, et kliimaleppe eesmärkide täitmiseks vajalikud investeeringud on väga suured ning toovad selgelt lauale küsimuse, kas jätkata. Tõhusamate heitepüüdeseadmete hinnad üksinda ulatuvad mitmete miljonite eurodeni,» sõnas Laane.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/12/polevkivisektorile-terendavad-rasked-ajad/