Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Pukk: Eesti põlevkivitöösturite lobitöö on põhjustanud energiatööstuse arengus seisaku

By Tuul
ERR, 15.12.2015
Eesti energeetikasektor lohiseb teiste EL-i riikide sabas, kuna riigil puudub plaan, kuidas energiatööstus saaks väljuda põlevkivil põhinevast tootmismudelist, tõdes maavarade ühingu juhatuse liige ja kliimabussi eestvedaja Mihkel Pukk, kelle väitel on seisaku taga Eesti põlevkivitöösturite tugev lobitöö.

Pukk tõdes saates “Terevisioon”, et kuigi Eestit peetakse innovatiivseks e-riigiks, siis meie energiatööstust on tegelikkuses mahajääjate seas. “Eesti põlevkivitööstus on oma tehnoloogia ja mõtteviisi osas juba 25 ja rohkem aastat ajast maas,” tõdes Pukk.
Tema hinnangul on kõige suurem puudujääk selles osas, et riigil puudub plaan, kuidas energeetikasektor väljuks põlevkivi põhisest tootmisplaanist. “Plaan oleks võinud olemas olla tükk aega tagasi, sest me ei ole ju paariariik ning me teame, mis tulevik toob,” selgitas Pukk.
Maavarade ühingu juhatuse liikme väitel on seisaku põhjustanud põlevkivitöösturite lobi. “Nende hääl on olnud nii vali, et poliitikute pead kumavad sellest ning nad ei ole ümbritsevat tähele pannud,” möönis Pukk.
Ta märkis, et täna Euroopa Liidule lohiseb Eesti küll õiges suunas, kuid sellegi poolest oleme me viimaste seas. “Me ei ole kogu pilti vaadanud ja märganud, et me võiksime olla innovaatiliste lahendustega EL-is eesliinil, kasvatada majandus ning teha midagi huvitavat ja ägedat,” rääkis Pukk.
Kui Eesti lõpetab põlevkivi kasutamise kõige viimasena, siis lükkab riik edasi küsimust, mis saab Ida-Virumaa inimestest, kelle jaoks on energeetikasektor peamine tööandja.
“Kuigi energeetikasektoris on peamine eesmärk taastuvenergiale üleminek, siis ei tähenda see seda, et Ida-Virumaa peaks energiatööstusse jääma, sest seal võib teha mida iganes,” leidis Pukk.
Pariisi kliimaleppe kõige nõrgem külg on selle juriidiline siduvus. “Lepet hakatakse sisustama alles nüüd ja enne selle lõplikku allkirjastamist on loodetavasti selle sisu on jätkuvalt piisavalt tugev,” märkis Pukk.
Kliimabussi eestvedaja tuletas meelde, et fossiilkütuste eest kõnelevad lobigrupid on väga tugevad. “Nad võivad selle supi väga lahjaks ajada. Kuid loodame, et seda ei juhtu ja kõik läheb selles suunas, mis meid võimalikult kiiresti jamast välja aitab,” avaldas Pukk lootust.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2015/12/pukk-eesti-polevkivitoosturite-lobitoo-on-pohjustanud-energiatoostuse-arengus-seisaku/