Näita pilti ×

Registreeru

×

Logi sisse

×

Unustasin parooli

×

Küsi esinejalt

×
Energiaühistu Energiatalgud

Salmekad sõdivad uue ja vägeva tuuliku vastu

By etea
Saarte Hääl, 19.01.2016
Vendade Sõnajalgade plaan asendada Salme tuulepargis kaks eelmise põlvkonna tuulikut ühe uue ja võimsamaga pani kohalikud protestiallkirju korjama.

Tallinnas registreeritud Eesti Elekter AS-i juhatuse liige Andres Sõnajalg esitas eelmise aasta 27. aprillil Salme vallavalitsusele taotluse projekteerimistingimuste väljastamiseks, et asendada Salme tuulepargis kaks Enercon E40 tuulikut uue põlvkonna Enercon E101 tuulikuga.
“Uute tuulikute nimivõimsus on 3 MW ja torni kõrgus jääb samaks, nii nagu see on määratud kehtiva detailplaneeringuga, mistõttu on tegemist üksnes tuulikute kaasajastamisega, mis eeldab muu hulgas vundamendi rekonstrueerimist,” selgitas Andres Sõnajalg. Vastavalt ettevõtte arenguplaanidele soovitakse asendada Üüdibe külas Generaatori ja Masti kinnistul asuvad tuugenid.
Selle aasta 11. jaanuaril toimunud Salme vallavalitsuse istungil arutati Salme valla elanike ühispöördumist Salme tuulepargi asjus. “Ohtu tunnetades on esitatud palve mitte rahuldada Eesti Elekter AS-i taotlust tuulepargi rekonstrueerimiseks kavandatud viisil,” seisab istungi protokollis. Pöördumine on avalikkuse jaoks salastatud aastani 2090, kuna see sisaldab eraelu puutumatust kahjustavat teavet, inimeste koduseid aadresse.
Saarte Hääle andmetel kirjutas pöördumisele alla veerandsada Salme alevikus elavat inimest. Elanike peamine mure on, et selles piirkonnas valdavalt puhuva läänetuulega kandub tuuliku müra majadeni.
Lisaks tekitavad pöörlevad tiivikulabad visuaalset reostust ja veel kardetakse, et seadme pöörlemisel tekkiv vibratsioon levib tuuliku vundamendist maapinna kaudu majadeni. Sellekohaseid uuringuid aga tehtud pole.
Poetaguse piirkonna elanikud kurdavad, et aina kõrgemaks muutuva tuulepargi naabruses oleva kinnisvara hind langeb.
Salme vallavolikogu esimees Andrus Raun elab Lassi külas. Tema maja jääb tuulepargis olevast hiigeltuulikust 1,3 kilomeetri kaugusele.
“Ametiisikuna pean ma lähtuma seadustest. Tehnoloogiat me ära keelata ei saa, aga me peame leidma kompromissi, et inimesed ei tunneks oma elukeskkonda halvenevat,” ütles Raun pöördumist kommenteerides.
Lassi külla tema sõnul väiksemate tuulikute müra ei kosta ja need ei ole sealt ka näha. “Suure tuuliku tiibadega õhu lõikamise hääl on ilusti kosta ja tiivad on ka nähtavad,” rääkis ta tema maja aknast avanevast vaatest. “Ise ma neid endale lähemale küll ei sooviks. Ma ei ole ka kohanud kedagi, kes sellise olukorraga rahul oleks,” avaldas ta isiklikku, kohaliku elaniku arvamust.
Samas ei saa lihtsalt öelda, et tuugen ei meeldi. “Tuleb teha uuringud, kas see vastab normidele, kas on visuaalne reostus jne. Lähtuda tuleb vastavate ametkondade läbiviidud uuringutest, mitte sisetundest,” rõhutas Raun volikogu esimehena. Eelmise suure tuuliku paigaldamise ajal ta Lassil veel ei elanud.
“Kui pöördumine on tehtud, siis me kindlasti arutame volikogus seda küsimust,” lubas Andrus Raun.

Source:: http://www.tuuleenergia.ee/2016/01/salmekad-sodivad-uue-ja-vageva-tuuliku-vastu/